52um

-między 51um, a 53um-

Jak bezpiecznie przebywać na słońcu? – czyli sposoby na ochronę dziecka przed promieniowaniem UV

Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego jak niebezpieczne jest przebywanie na słońcu. Promienie, które ono wytwarza mają negatywny wpływ na skórę, oczy, włosy, a to wszystko oznacza, że im mniej jesteśmy wystawieni na ich działanie, tym lepiej dla naszego zdrowia. Wiedzą o tym dobrze rodzice dzieci, które są jeszcze delikatniejsze, a więc to oddziaływanie promieni słonecznych, w ich przypadku może przynieść jeszcze gorsze skutki.

Dlatego też warto poznać sposoby na ochronę dziecka przed promieniowaniem UV, zwłaszcza że nie zawsze jesteśmy w stanie unikać wychodzenia z domu w tych godzinach, w których to promieniowanie jest najsilniejsze.

Jak chronić dziecko?

Jeżeli szukamy sposobów na ochronę dziecka przed promieniowaniem UV, to z pewnością najlepszym z nich będzie jak najmniejsze wystawianie się na jego działanie, w tych najmocniejszych godzinach. Zdecydowanie lepiej zrobimy, jeśli na spacer wybierzemy się z samego rana, albo późnym popołudniem niż w samo południe.

Jednak co zrobić, jeśli musimy wyjść, a co się z tym wiąże, musimy wystawić nasze dziecko na działanie tych szkodliwych promieni? Wówczas powinniśmy wysmarować dziecko, odkryte części jego ciała, specjalnymi kremami dla dzieci, które będą posiadały filtry UV. Oczywiście im mocniejszy taki filtr, tym lepsza ochrona dziecka, jednak pamiętajmy, że występują one w różnych rodzajach, a więc nawet wówczas, gdy słońce świeci słabiej, możemy nasze dziecko smarować takimi kremami, tylko o mniejszym filtrze. Dzięki temu skóra dziecka będzie cały czas chroniona nie tylko przed poparzeniami, ale również przed wysuszeniem, zmianami skórnymi, jak i przedwczesnym starzeniem się.

Co jeszcze możemy zrobić?

Zastanawiamy się co jeszcze możemy zrobić, aby mieć pewność, że chronimy nasze dziecko przed promieniowaniem UV? Warto zainwestować w specjalne okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, które będą posiadały odpowiednie filtry. Wówczas nie dopuszczamy do uszkodzenia wzroku dziecka. Co prawda takie okulary dość sporo kosztują, nie mniej warto w nie zainwestować, bo w ten sposób będziemy dbać o zdrowie naszego dziecka.

Ważne abyśmy mieli pewność co do jakości takich okularów, dlatego warto je kupować chociażby w aptece. Okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepie z zabawkami i wyposażone w plastikowe szkiełka mogą przynieść więcej szkody niż gdyby dziecko w ogóle ich nie miało. No i oczywiście możemy tutaj sięgać także po kapelusze z szerokim rondem, tak abyśmy jak najbardziej zasłaniali twarz dziecka przed słońcem.

Im wcześniej zaczniemy dbać o ochronę naszego dziecka przed promieniami UV, tym większa będzie szansa, że uda nam się je ochronić przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Dodatkowo nauczymy go, że takie zachowanie to coś normalnego, a więc również w dorosłym życiu będzie je stosować.