52um

-między 51um, a 53um-

Ćwiczenia fizyczne, odpowiednie dla muzyka orkiestrowego

Gra na instrumencie to ogromna przyjemność, która zdaje się nie wymagać od muzyka szczególnie dobrej kondycji fizycznej. Warto jednak pamiętać o tym, że długie godziny, spędzone na próbie na siedząco lub na stojąco (w zależności od swojej roli w orkiestrze), często działają bardzo wyczerpująco na organizm.

Szczególnie narażeni na urazy, a nawet pewne wady postawy są skrzypkowie. Muszą oni bowiem przez cały czas gry przytrzymywać instrument brodą, przez co szyja i ramię znajdują się w nienaturalnej pozycji – tym sposobem jedno ramię trzymają później wyżej, a drugie niżej.

Przy wykonywaniu wszelkich ćwiczeń wysiłkowych muzycy powinni jednak zachowywać szczególną ostrożność. Należy pamiętać, że każda kontuzja – nadwyrężenie nadgarstka czy co gorsza wybicie palca – może wykluczyć daną osobę z gry na instrumencie na kilka tygodni.

Bezpieczne zadania dla muzyków, które jednak pozwolą zachować kondycję oraz rozruszać zastałe mięśnie to chociażby podstawowe skłony, skręty tułowia czy kręcenie głową. Warto też wykonywać brzuszki oraz rowerek lub nożyce, leżąc na plecach (wtedy kręgosłup pracuje, odzyskując swoją właściwą postawę).

siodła jeździeckie numery startowe cuturon