52um

-między 51um, a 53um-

Buty podejściowe

Buty podejściowe, czyli inaczej „podejściówki” to niezwykle ważna część wyposażenia każdej osoby, której pasją jest wspinanie się. Nie każdy jednak wie, czym one są i skąd się tak w zasadzie wzięły.

Przede wszystkim, sam pomysł na buty podejściowe wziął się stąd, że klasyczne buty trekkingowe często nie są wystarczające w przypadku podchodzenia pod ścianę. Buty podejściowe łączą więc zalety zarówno butów górskich, jak i butów do wspinaczki.

Pozostaje już tylko wiedzieć, czym charakteryzują się dobre buty podejściowe, aby móc postawić na odpowiedni dla nas model. Przede wszystkim, przy wyborze należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • konstrukcja podeszwy,
  • system wiązania,
  • konstrukcja cholewki,
  • usztywnienie pięty.

Zwrócenie uwagi na te właśnie aspekty pozwoli nam wybrać dobrej jakości buty podejściowe, które rzeczywiście dobrze się sprawdzą w różnych warunkach. Dlaczego to właśnie te aspekty mają jednak największe znaczenie? W przypadku podeszwy i jej konstrukcji chodzi przede wszystkim o to, że przód buta jest nieco inny niż w przypadku innego obuwia, a to dlatego, że spód buta podejściowego ma nie tylko dobrze amortyzować i być w miarę sztywny, ale też ma pozwalać na czucie skały pod palcami, co ma duże znaczenie przy odcinkach, które rzeczywiście mają charakter wspinaczkowy.

Czym charakteryzują się dobre buty podejściowe?

Oczywiście odpowiednio przystosowana podeszwa to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę także na system wiązania, który w znaczący sposób różni się od tego, który znajdziemy w butach trekkingowych.

Obuwie podejściowe prezentują nieco inne podejście – w tym przypadku mamy bowiem do czynienia z niskim wiązaniem, a to dlatego, by polepszyć czucie, gdyż takie wiązanie sprawia, że nasza stopa jest nieco lepiej dopasowana. Z kolei jeśli chodzi o konstrukcję cholewki to tutaj z reguły buty podejściowe są nieco węższe, dzięki czemu są ściśle dopasowane do naszej stopy – to również wpływa na nasze czucie, tak ważne przy okazji pokonywania różnego rodzaju mniej lub bardziej wymagających ścian.

Ostatnią ważną kwestią jest usztywnienie pięty – w przypadku butów podejściowych mamy do czynienia z dużym usztywnieniem, choć trzeba pamiętać, że buty podejściowe nie są tak wysokie jak inne obuwie wspinaczkowe. Mimo to, podejściówki zapewniają nam dużą stabilizację i ochronę przed różnego rodzaju kontuzjami.

okulary rowerowe www.djkayslay.org ochraniacze na rolki